استایل راحت

استایل کژوال چیست؟

بگذارید برای شروع، کژوال را در این جمله خلاصه کنم؛ کژوال استایلی است که نه کاملا رسمی ست نه کاملا غیر­رسمی. شاید بشود گفت یک استایلِ نیمه­‌رسمی است، که در سال­‌های اخیر خیلی استفاده شده و همچنان هم خواهد شد. در این نوع پوشش، راحت بودن اولین اولویت است.

این استایل از امریکا شروع شد آن هم از اواخر قرن ۱۹ و برای خانم‌هایی بود که میخواستند فعالیتهای ورزشی داشته باشند و اولین شخصی که طراحی‌لباس را در این حوزه شروع کرد جان رد فرن (JOHN REDFERN) بود.

استایل راحت

در استایل کژوآل، عموما از جین­‌ها، هودی و سویشرت­‌ها، تی­شرت، کتانی یا هر کفشی که برای استفاده­‌ی روزمره راحت باشد و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

کژوال هوشمندانه (GREEN CASUAL)

کسی که این استایل را پایه‌گذاری کرد جورجیو ‌ارمانی (GIORGIO ARMANI)، طراح ایتالیایی بود. در این مدل، از شلوار‌های جین و کتان، پیرهن، ساعت استفاده می‌شود. رنگ­‌های محبوب آن هم کرم، خاکستری و طوسی است.

کژوال کاری (BUSINESS CASUAL)

این نوع از پوشش کارفرما­ها و کارمند­های غربی الهام گرفته شده که مبدا آن جمعه­‌های کژوال است. داستانش این هست که کارمندها می‌خواستند یک روز هفته با پوشش راحت­‌تری سرکار بروند و اینطور بود که این استایل ایجاد شد. در واقع در عین حال که حالت رسمی دارد اما راحت هم هست.

کژوال شیک (CHIC CASUAL)

این استایل ترکیب بین یک آیتم رسمی با یک آیتم غیر­رسمی و راحت هست. مثل ترکیب شلوار جین با یک شومیز یا پیراهن رسمی همراه یک کت چرم. این استایل را نینو­ سروتی (NINO CERRUTI)، طراح ایتالیایی، پایه­‌گذاری کرد.

کژوال استریت (STREET CASUAL)

استریت که از محبوب‌ترین‌هاست، محدودیت خاصی در آن وجود ندارد. با رعایت چند مورد جزئی مثل در نظر گرفتن هارمونی رنگ­‌ها، فرم بدن و… می‌توانیم یک کژوال استریت استایل فوق­‌العاده داشته باشیم.

کژوال اسپرت (SPORT CASUAL)

در این نوع از استایل کژوال از آیتم­‌های ورزشی در لباس‌ها استفاده می‌شود. ولی نکته­‌ی قابل توجه این است که با استایل اسپورت اشتباه گرفته نشود چون استایل اسپرت منحصرا برای افراد ورزشکار هست ولی در این نوع از پوشش صرفا ایتم‌های ورزشیِ فانتزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای مثال برند آدیداس دو خط تولید کتانی داشت، یکی منحصرا برای ورزشکارها و یکی هم برای استفاده­‌ی روزانه؛

در اخر نکته­‌ مهم این است که در این استایل دست ما برای انتخاب لباس و اکسسوری به شدت باز است. ولی باید به یک نکته دقت کنیم که مثلا کتانی قرمز جزو ایتم‌های کژوال است ولی اگر بخواهیم در یک قرار نیمه‌رسمی با استایل کژوال شرکت کنیم قطعا بهتر است که آن را با یک کتانی سفید جایگزین کنیم. همچنین سعی کنیم الیاف لباس‌ها طبیعی باشند چرا که این لباس‌ها نسبت به بقیه بیشتر شسته می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.